Polyester Kumaşın Zararları

En çok kullanılan sentetik kumaşlardan biri olan polyester esasında bir plastik türüdür. İnsan yapımı olan polyester kimyasal bir reaksiyon içerir. Bu kimyasal reaksiyonlar kömür, petrol, hava ve suyu içerir. Üretimi oldukça ucuzdur ve bu sebeple birçok giyim ürününde kullanılmaktadır. Polyester, çok sentetik bir havaya sahip olduğundan, genellikle doğal liflerle harmanlanır. Doğal lifler nefes alır ve iyi hissetmenize yardımcı olur. Böylece polyesterin sentetik hissi seyreltilir. Dünyadaki t-shirt ve sweatshirtlerin büyük bir çoğunluğu bu yüzden pamuk ve polyester kumaşların karışımıyla üretilmektedir.

 

Peki polyester kumaşlar hayatımızı nasıl etkiler? Sentetik çamaşırları bir kurutucuda kuruttuğunuzda, kimyasalların gazını evinize ve çevrenize salmış oluyorsunuz. Ayrıca sentetik giysiler giydiğinizde vücut ısınız da bu kimyasalları havaya bırakır ve kimyasallar cildiniz tarafından emilir. Çoğu polyester, antimon ile üretilir ve antimon, kalp, akciğerler, karaciğer ve cilt için toksik olan bir kanserojendir.

 

Polyesterin ayrıca mevcut cilt problemlerine neden olması veya daha kötü hâle getirmesinin yanı sıra kızarıklık, kaşıntı, egzama ve dermatite de neden olduğu belirtilmektedir. Dolayısıyla, zaten hassas bir cildiniz varsa, giysilerinizde polyester kumaşı kullanmamanız gerekir. 

 

Polyester sadece insanlar için değil, aynı zamanda çevre için de tehlikelidir. Geri dönüştürülmesi zordur. Biyolojik olarak parçalanması 200 yıl kadar sürebilir. Ayrıca, üretimi suya toksinleri atar ve havaya çok sayıda kirletici madde yayar.

 

Polyester ile ilişkili kabul edilemez birçok sağlık riski vardır ve bu doğrultuda polyesterden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Giysilerinizde doğal malzemeler her zaman en güvenli seçenektir. Polyester kumaşın avantajları arasında kırışmaması, çabuk kuruması ve maliyetinin ucuz olması gösterilebilir. Ancak bu avantajları elde ederken sağlığımızı tehlikeye atıyor olabiliriz.

 

Özellikle yaz aylarında  pamuk kumaşın nefes alabilir özelliği nemi emerek ısının vücudun dışına kolayca atılmasını sağlar ve bu sayede  cildiniz rahat ve serin kalır. Polyester kumaşlarda ise terlediğiniz zaman ter vücuda yapışır ve cildi rahatsız eder. Birçok marka ürünlerinde pamuk-polyester karışımı malzeme kullanarak polyesterin dezavantajlarını azaltmaya çalışsa da sağlık açısından en iyi kumaş türü pamuktur. Bu yüzden tinbasic olarak tüm ürünlerimizde %100 pamuk kumaş kullanıyoruz.